OKAN – szkoła językowa dla dzieci z zagranicy osiedlajacyh się w Belgii

Zdeydowali się Państwo sprowadzić rodzinę do Belgii i osiedlić się tutaj na stałe? Mają Państwo dzieci w wieku szkolnym i nie wiedzą jak powinna wyglądać ich dalsza edukacja w Belgii?

Dziecko można zapisać do szkoły w miejscu zamieszkania nawet jeśli nie posiada jeszcze dowodu osobistego ale jego obecność została już zgłoszona w gminie (gmina wydaje dokument BIJLAGE 19), Z czasem po otrzymaniu numeru PESEL należy uzupełnić dane w szkole. Mowa tu o tradycyjnej szkole dla dzieci w wieku przedszkolnym lub & 1szo lub 2go klasistach. W porozumieniu że szkoła rodzice decydują czy dziecko bez kompletnej znajomości języka będzie odrazu uczęszczać do tradycjnej szkoły i z czasem dzięki dodatkowym lekcjom i częściowo indywidualnemu toku nauki dołącza do poziomu kolegów. Przedszkolaki nie mają żadnych problemów z asymilacja i chłoną język bardzo szybko. 1szo i 2go klasisci mają utrudnione zadanie ale znamy wieEu dzieci, które świetnie się w nowej roli odnalazły i pomimo dużego stresu na początku z perspektywy czasu pozytywnie wspominają początki. Szkoła w Belgi jest w służbie uczniowi i dołoży wszelkich starań, aby uczeń odnalazł się w nowym środowisku.

Dla dzieci starszych jest specjalną szkoła – OKAN – gdzie można je zapisać w każdym momencie roku szkolnego, minus jest taki że takie szkoły nie istnieją w każdym mieście.

Założeniem szkoły jest przygotowanie językowe dziecka do wdrożenia go w tradycyjny system szkolnictwa.

Dzieci są dzielone na grupy wiekowe i w zależności od stopnia zaawansowania znajomości języka niderlandzkiego. W miarę jak dziecko robi postępy, zostaje przesuwane do grupy wyższej aż osiągnie poziom, który pozwoli mu na kontynunacje nauki w “zwyklej szkole”. Dla dzieci straszych ( w Belgii drugi język obcy- francuski- jako przedmiot zaczyna się dopiero w 5 klasie szkoły podstawowej) są również przewidziane lekcje z języka francuskiego, oraz kurs intergracjny w formie przystępnej dla określonych grup wiekowych. Szkoła czasowo zorganizowana jest jak inne szkoły w Belgii i programowo różni się tylko “rodzajem przedmiotow”. Jeśli poszukują Państwo więcej szczegółów lub chcieliby Państwo porady w indywidualnej sprawie prosimy o kontakt ponieważ nie jesteśmy w stanie opisać wszystkiego w jednym artykule.

Powrót do strony głównej